Blog

Emocje a pieniądz.

6 listopada, 2018 / Świadomość by

Wydaje się zupełnie naturalne, że kiedy zarabiamy pieniądze, otrzymujemy wypłatę, przelew, czy jakiś zwrot gotówki reagujemy radością, a gdy wydajemy czy płacimy towarzyszy nam smutek. Nie jest to jednak takie czarno-białe. Zwłaszcza, że emocji wokół pieniędzy może być znacznie, znacznie więcej. Właściwie temat ten zbiera wszystkie emocjonalne kolory tęczy – od obojętności, apatii, braku zainteresowania (zazwyczaj pozornego) po wściekłość, agresję czy poczucie, że nikt nas nie docenia.

            Emocje to ruch energii. To coś, co sprawia, że dana myśl, czy przekonanie zostaje niejako uzewnętrznione, okazane. Jako ludzie jesteśmy istotami emocjonalnymi i poprzez wyrażanie emocji komunikujemy i rozpoznajemy nasze potrzeby, to, czego się boimy, na co się nie zgadzamy, nasze granice i to, co sprawia nam radość.

            Temat pieniędzy to jeden z tematów, który generuje w sobie najwięcej emocji. Jaka jest tego przyczyna? Pieniądze są zupełnie neutralne i jako energia mogą być przez nas postrzegane na wszelkie możliwe sposoby. Jednocześnie są niezbędnym elementem życia, rozwoju, spełniania się w świecie materialnym, fizycznym, czyli w świecie, w którym notabene żyjemy.

            I o ile posiadanie emocji wokół tematu tak istotnego, wręcz podstawowego, jest naturalne – o tyle komplikuje to bardzo spojrzenie na pieniądze trochę z dystansu. Jako coś, co można przecież łatwo zarobić, jeśli się robi coś dobrze. Coś, co dostępne jest dla każdego. I tylko nasze postrzeganie może to utrudnić.

            Mam dla Ciebie ćwiczenie, dzięki któremu będziesz mógł skontaktować się z tym, jakie emocje towarzyszą Ci wokół tematu pieniędzy. Już samo uświadomienie sobie tego daje więcej przestrzeni i dystansu, a jeśli dodatkowo popracujesz z tym tematem, możesz spodziewać się zmian.

ĆWICZENIE

Dokończ zdania…

Gdy wydaje pieniądze na to, co lubię czuję się…

Gdy płacę rachunki czuję…

Gdy otrzymuję wypłatę odczuwam…

Gdy pożyczam pieniądze czuję się…

Gdy nie mam pieniędzy na to, czego potrzebuję czuję…

Gdy otrzymuję niespodziewany przypływ gotówki czuję….

Gdy ktoś nie chce zapłacić za moją pracę czuję….

Zobacz, w którym miejscu odczuwasz największą intensywność, jeśli chodzi o emocje i pooddychaj do tego. Zapytaj siebie – co mogę zrobić, by czuć więcej spokoju i zaufania w tym temacie?

Podziel się proszę w komentarzu swoim odkryciem i KONIECZNIE PRZYŁĄCZ SIĘ DO DARMOWEGO WEBINARU 'TWOJA FINANSOWA OBFITOŚĆ’ KLIKAJĄC TUTAJ

podziel się

W każdy wtorek wysyłam inspirujący newsletter oraz zapowiedź niedzielnego live.

Plus – o wszystkim dowiadujesz się pierwsza/-y.