Blog

Jak świadomie tworzyć swoją przyszłość

15 lutego, 2024 / Świadomość by

To Ty wybierasz czy Twój umysł jest jedynie ciągle odtwarzającą Twoją przeszłość pamięcią, czy służy Ci jako mapa budowania pożądanej przyszłości.

W starym, niesprawdzającym się modelu podejścia do rzeczywistości byliśmy nauczeni czekać, aż dokonają się zmiany zewnętrzne, by czuć się lepiej wewnętrznie. Kosztowało nas to wiele wysiłku, bo za wszelką cenę próbowaliśmy modyfikować nasze życiowe okoliczności w nadziei, że poczujemy w końcu spokój, spełnienie, zadowolenie.

Nie bądźmy już dłużej tymi, którzy tkwią w tej pokoleniowo odtwarzanej taśmie niesłużącego spojrzenia na życie. Przestańmy być tymi, którzy czekają nieraz i całe życie na dokonanie się jakiejś pozytywnej zmiany. Przejmijmy odpowiedzialność za własny los, rozpoznając, że zależność jest zupełnie odwrotna i że nasze zewnętrzne okoliczności są bezpośrednim odwzorowaniem naszego wewnętrznego świata.

Trudność polega na tym, że często nie wiemy jak sprawić, by ciało czuło się dobrze, gdy nawykowo aktywizują się w nim odczucia braku.

Ciało poszukuje znanych mu chemicznych stanów, jest od nich uzależnione. Stany te produkowane są przez powtarzalne, wciąż odtwarzane, nawykowe myśli. Dlatego tak ważne jest, by zmienić ich tor i schemat, by przestały być ciągle tymi, które blokują i stały się tymi, które uskrzydlają i otwierają.

Wszystko wokoło nieustannie nas stymuluje, co uaktywnia taśmy zakodowanego myślenia, a następnie podążające za nim reakcje ciała emocjonalnego. Emocja sygnalizuje więc jakość Twojego wewnętrznego patrzenia na siebie i na życie. By zmienić jakość swoich doświadczeń – musisz pokazać ciału, że wychodzisz poza znane nawyki mentalne. Zrobisz to, redukując wpływ zewnętrznych bodźców, wchodząc w swoje codzienne wyciszenie. Siedząc tak, zapewne poczujesz wzrastającą w Tobie falę doznań, a zaraz potem usłyszysz echo swoich nawykowych myśli. Pozostając jednak w konsekwencji bycia z nimi bez reagowania, sprawisz, że Twój umysł zacznie je coraz rzadziej odtwarzać, a ciało rozpozna, że zachodzące w nim niegdyś chemiczne reakcje nie są jedynymi dostępnymi, otworzy się na nowe.

Tak właśnie możesz owocnie zacząć tworzyć swoją nową przyszłość – nie poprzez dobrze Ci znane modyfikowanie czy analizy, ale dzięki świadomemu jej budowaniu.

Bo najlepszym sposobem przewidywania przyszłości nie jest usilne korygowanie, ale świadome tworzenie, budowanie, malowanie.

podziel się

W każdy wtorek wysyłam inspirujący newsletter oraz zapowiedź niedzielnego live.

Plus – o wszystkim dowiadujesz się pierwsza/-y.